Iz novine ,,DOMAĆA APOTEKA" br. 23 - Savet farmaceuta

Humani papiloma virusi

 

Rak grlića materice je jedno od najčešćih malignih oboljenja ženske populacije. Srbija je među vodećim zemljama u broju obolelih od raka grlića materice. U prevenciji ove vrste maligniteta od presudnog značaja su redovni ginekološki pregledi. Rak grlića materice se veoma lako leči kada se otkrije u ranim fazama bolesti. Glavni izazivač raka grlića materice je HPV virus, a pored žena mogu oboleti i muškarci.

Postoji preko 400 tipova ovog virusa, od toga oko 200 tipova koji mogu izazvati infekcije genitalnog sistema kod ljudi. Spadaju u grupu DNK virusa koji su vrlo infektivni (zarazni). To su jedini virusi koji u organizmu ljudi mogu dovesti do nekontrolisane proliferacije tkiva, tj. do tumorskog rasta usled DNK mutacija. Većina ovih infekcija nije opasna po život, ali su ovi virusi uporni i otporni na lekove.

Neki od tipova ovog virusa izazivaju rak grlića materice, anusa, vagine i spoljašnjih polnih organa žene (vulve). Karcinom anusa se povezuje sa homoseksualnošću. Isti virusi mogu izazvati i karcinom penisa, mada ređe, a kod ososba koje upražnjavaju genitooralni seks i karcinom usne šupljine i glasnih žica.

Maligna transformacija ćelija je primećena kod osoba sa genitalnim bradavicama (kondilomi) koje se ponavljaju i kod imunokompromitovpacijenata. Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da je humani papiloma virus drugi vodeći uzrok smrtnosti od raka kod žena. U našoj zemlji svakog dana od karcinoma grlića materice obole četiri žene, a umre jedna.

Za sada pravog leka nema, a jedini način za njeno suzbijanje je prevencija, odnosno blagovremeno otkrivanje infekcije redovnim ginekološkim pregledima.

Broj obolelih od HPV infekcije je povećan tokom poslednjih 20 godina, zbog povećane pažnje na HPV infekcije i shodno tome detaljnjijeg HPV testiranja, ali i zbog povećanih seksualnih sloboda i češćeg menjanja seksualnih partnera, što vodi većoj mogućnosti prenošenja infekcije. HPV infekcije su najzastupljenije kod devojaka i momaka u periodu studiranja. Testiranje pomoću Papanikolau testaje standardni metod u ispitivanju maligniteta grlića materice. Trebalo bi ga obavljati jednom u 6 meseci, a najkasnije 3 godine od prvog seksualnog odnosa.

Kada je rezultat Papanikolau testa uredan 3 godine zaredom, bris se može raditi nešto ređe, ukoliko pacijent ima nizak rizik za razvoj cervikalne displazije.

Savršen momenat za test je kada pacijentkinja nema menstruaciju. Ukoliko pacijentkinja ima cerviko-vaginalnu infekciju, sa naglašenim vaginalnim sekretom, test bi trebalo ponoviti kada se infekcija sanira. Papa test bi trebalo uraditi i analno kod muškaraca koji  upražnjavaju receptivni analni seks, kao i kod žena koje ga praktikuju. Posledice HPV infekcije mogu biti asimptomatske, što je i najčešće. Tada bivamo zaraženi vursom, virus je

stanovnik našeg tela određeno vreme, 1-2 godine, potom se izluči iz našeg tela. Razumljivije rečeno, osoba koja, na primer nema izražene genitalne bradavice, kondilome, može preneti

virus drugoj osobi kod koje će se bradavice ispoljiti i mogu biti praćene svrabom, crvenilom i pojačanom genitalnom sekrecijom. Krajnji, ali nikako nužni stadijum je karcinom grlića

materice.

Genitalne bradavice ( kondilomi) su subkliničke promene koje se pojavljuju na sluzokoži grlića materice i asimptomatske su. Kolposkopsko ispitivanje sa rastvorom 3% sirćetne kiseline je neophodno za njihovo otkrivanje. Genitalna HPV infekcija se obično prenosi direktnim kontaktom sa grlićem materice, stidnicom, penisom ili anusom, čak i blagim dodirom dve sluzokože, bez pravog odnosa. Seksualni odnos nije neophodan da bi se osoba inficirala.

Kao što je ranije spomenuto, poznate su forme i oralne HPV infekcije. Međutim, ispitivanja su pokazala da je virus izolovan i na rukama osoba koji boluju od polnih bradavica. To dalje znači da se infekcija može preneti i indirektnim putem, preko svih predmeta zajedničke upotrebe, odeće, toaleta, solarijuma, salona za depilaciju...

Smatra se da će u budućnosti tri četvrtine populacije biti izloženo ovom virusu!!!!!

Prezervativ, stoga, nije adekvatna kompletna zaštita od ovog virusa. Moguće je i širenje ovog virusa, tj.kondiloma po telu, putem ruku se virus prenosi sa bradavica na neinficirana mesta. Danas je poznato da postoji mogućnost vertikalne transmisije kondiloma sa majke na bebu. Novorođeče često biva inficirano i dobija laringealne papilome (kondilomi u grlu). Najnovija ispitivanja su pokazala da se virus može nalaziti i u majčinom mleku. Pretpostavlja se da do infekcije dolazi inficiranjem bradavica dojki majčinim rukama. Infekcija deteta moguća je i preko majčinog mleka.

Kako se leče virusne bradavice? Kondilomi se uklanjaju različitim metodama kao što su: radiotalasi, elektrokauterizacija, laserom, klasičnim hirurškim postupkom, krioterapijom (tečnim azotom) i preparatima na bazi podofilina. Međutim, ukoliko virus dugo ostane u telu žene, tj. ne izluči se u roku od 1-2 godine, stvara se potencijal za promene ćelija grlića materice.

Mnoge žene u reproduktivnom periodu imaju promene na grliću materice u vidu ektopije ( ranice na grliću), koje su osetljivo mesto za prodor HPV virusa.

Prevencija HPV infekcije

Osnovna prevencija je redovan ginekološki pregled najmanje jednom godišnje. Vakcina protiv HPV virusa je u Srbiji registrovana još 2006. godine, a od nedavno je mogu primiti o trošku RFZO svi koji to žele, jer još nije u kalendaru obavezne imunizacije u našoj zemlji. Vakcina je jedna od mera u prevenciji pojave ove opake bolesti. Vakcina protiv HPV virusa nas ne štiti od infekcije, ona nas štiti od teških posledica infekcije kao što je karcinom grlića materice.Ovu vakcinu treba da prime i dečaci i devojčice od navršenih 9 godina života.

Tinejdžeri oba pola koji nisu vakcinu primili kao deca, mogu da je prime kasnije. Mlade žene mogu da je prime do 26. godine, a mladi muškarci do 21. godine života.

Vakcina se preporučuje mladim muškarcima biseksulane ili homoseksualne orjentacije, a takođe i mladim muškarcima sa kompromirovanim imunim sistemomom do 26. godine sta-

rosti. Da bi vakcina bila efikasna, mora se primiti pre izlaganja HPV virusu, odnosno pre stupanja u seksualne odnose. Vakcina daje bolji imuni odgovor kod dece u predtinejdžerskom periodu, nego kod tinejdžera i mladih žena i muškaraca. Klinička ispitivanja su pokazala davakcina pruža skoro 100% zaštite od prekanceroznih lezija, kao i od genitalnih kondiloma izazvanih tipovima virusa koji se nalaze u vakcini.

Zaštita vakcinom je dugotrajna. Kliničke studije su pokazale da zaštita vakcinom traje najmanje 10 godina i pri tome ne gubi na efikasnosti. Primenjuje se u dve doze u uzrastu od 9-14 godina, odnosno u tri doze, od navršenih 15 godina i to u periodu od šest meseci a revakcinacija se ne preporučuje. U Srbiji je registrovana deveto-valentna HPV vakcina GARDASIL 9, odobrena od strane FDA ( Food and Drug Administration) 2014. godine, a stavljena je na B listu našeg RFZO

2022.godine.

Detaljnije informacije o vakcini možete pronaći na: https://www.batut.org.rs/download/aktuelno/HPVvakcina.pdf; https://www.alims.gov.rs/doc_-

file/lekovi/pil/515-01-03087-16-001.pdf

mr.ph.spec. Vesna Stanković- Kojić

specijalista farmaceutske zdravstvene

zaštite

Apoteka privatna praksa Stanković,

Gornjogradska 50, Zemun

tel.064/1425662