.jpg)
Iz novine ,,DOMAĆA APOTEKA" br. 19 - Savet farmaceuta
Vaginalna flora
Čuvar intimnog zdravlja svake žene
Za noralno funkcionisanje žene i njeno intimno zdravlje, jako je važno održavati vaginalnu floru u ravnoteži. Kao što postoji crevna flora, koju je takođe neophodno održavati u ravnoteži, tako postoji i vaginalna flora koja štiti svaku ženu od infekcija intimne regije. U sastavu zdrave vaginalne flore su, najvećim delom, štapićaste bakterije laktobacili, sojevi roda Lactobacillus.
Uloga laktobacila je u proizvodnji mlečne kiseline i vodonik peroksida, koji održavaju kiselu sredinu u vaginalnoj sluzokoži, koja sprečava infekcije.
Gubitak dovoljnog broja laktobacila doprinosi smanjenju kiselosti vagine i razvoju sredine koja je odlična podloga za razvoj patogenih mikroorganizama u vaginalnoj sluzokoži.
Zbog blizine debelog creva, kod žena je prisutna stalna migracija kako dobrih bakterija, laktobacila, iz creva u vaginu, tako i potencijalnih uzročnika infekcije.
Vaginalni siptomi kao što su svrab, peckanje i pojačan sekret, mogu biti znaci bakterijske infekcije, a to znači i narušene ravnoteže vaginalne flore.
Žene koje su sklone ponavljanim vaginalnim infekcijama, mogu da obnove i održe zdravu vaginalnu floru korišćenjem preparata na bazi mlečne kiseline i različitih sojeva laktobacila.
Koji su mogući uzroci narušavanja ravnoteže vaginalne flore?
• terapija antibioticima direktno može uticati na uništavanje laktobacila u vagini, što dalje vodi naseljavanju patogenih bakterija, i npr.gljivica (kandida)
• promene u nivou hormona, takođe mogu dovesti do promene vaginalne sredine u onu koja pogoduje za razvoj infekcija. Korišćenje oralnih kontraceptiva, period trudnoće i dojenja, ali i menopauza takođe može dovesti do ovakvih poremećaja.
Estrogen je hormon koji doprinosi normalnoj vaginalnoj flori i njegov manjak u menopauzi, posledično stvara sredinu u kojoj se mogu razvijati infekcije.
• stres, pojačan mentalni napor, grip i druge zarazne bolesti, mogu oslabiti prirodnu odbranu organizma u intimnoj zoni, što vodi razvoju gljivične i drugih infekcija.
• preterano korišćenje sredstava za vaginalno ispiranje može takođe dovesti do narušavanja flore i mogu ozbiljno iziritirati vaginalnu sluzokožu
• krv je alkalna tečnost i svaki put kada je u toku menstrualni ciklus žene, kiselost vagine trenutno pada i stvaraju se uslovi za infekciju. Sperma je takođe alkalna, plodova voda takođe.
Mlečna kiselina koju stvaraju laktobacili u zdravoj vagini obično neutrališe alkalne telesne tečnosti, pa ukoliko je vaginalna flora zdrava neće biti nikakvih simptoma.
Ukoliko flora oslabi, doći će i do poremećaja kiselosti vagine i razvoja infekcije
• mehanički faktori, kao što su nošenje uske odeće, ginekološki pregled, najlonske čarape, mogu takođe dovesti do iritacija. Za svaku ženu je pravilno održavanje higijene intimne regije i redovan odlazak kod ginekologa od presudnog značaja.
Mnoge žene se osećaju nelagodno kada govore o promenama u intimnoj regiji, pa često same uzimaju preparate, koji mogu dovesti i do pogoršanja stanja. Vaginalni sekret je normalno prisu tan u gornjim delovima vagine, viskozan je, bezbojan i bez mirisa.
Bakterijska vaginoza
Bakterijska vaginoza podrazumeva infekciju različitim mikroorganizmima, usled narušene flore vaginalne sluzokože.
Pacijentkinja ne oseća svrab ili je prisutan blagi svrab, sekret je beo, može da ima miris pokvarene ribe, može biti prisutno i peckanje pri mokrenju. Često se simptomi mešaju sa kandidijazom ili trihomonijazom.
Kod 50% žena je asimptomatska i može se sponatno javljati i povlačiti. Konvencionalno lečenje bakterijskih vaginoza je antibioticima, ali je stopa recidiva velika, pa se uključuju i preparati mlečne kiseline kako bi se obnovila vaginalna flora.
Mlečna kiselina stvara sredinu koja negativno utiče na rast patogenih bakterija.
Noralizacijom broja laktobacila imamo ponovno redovno prirodno stvaranje mlečne kiseline i vodonik peroksida koji isto deluje baktericidno pa tako ograničavaju rast patogena.
Trihomonijaza
Karakteriše se penušavim žuto-zelenim sekretom koji ima intenzivan miris na ribu i prisutan je svrab. Leči se na odgovarajući način po protokolu i lekove prepisuje isključivoginekolog. Potrebno je lečenje i partnera.
Kandidijaza
Karakteriše se gustim sekretom, koji je beo i sirast, bez mirisa, sa izrazitim svrabom i peckanjem kod žene. Mogu biti prisutni i crvenilo i iritacija, kao i nelagodnost pri odnosu.
Uzroci kandidijaze mogu biti:
• poslednji trimestar trudnoće,
• dijabetes,
• upotreba antibiotika,
• visok nivo estrogena,
• imunosupresija,
• nedovoljna ili preterana higijena,
• mehanički nadražaji,
• uska odeća,
• česti seksualni odnosi,
• stres,
• mentalno opterećenje.
Potrebno je lečenje i partnera antigljivičnom terapijom posle dokaza prisustva gljivica od strane ginekologa.
U apotekama smo svedoci da žene vrlo često na svoju ruku uzimaju vaginalete ili vaginalne kreme koje imaju supstancu koja uništava gnjivice i koriste ih nekontrolisano često, što dalje takođe može dovesti do narušavanja zdrave flore vaginalne sluzokože.Zato uvek potražite savet ginekologa ili farmaceuta, koji će vam odrediti najbolju terapiju i dužinu terapije.
Na tržištu su prisutni različiti preparati koji sadrže laktobacile različitih sojeva, kao i mlečnu kiselinu. Nalaze se u formi kapsula za oralnu upotrebu i u obliku vaginaleta. Dodatna upotreba mlečne kiseline značajna je u očuvanju intimnog zdravlja žene. Preporučuje se i u preventivne svrhe i to 1-2 puta nedeljno. Kod žena koje su sklone vaginalnim infekcijama, 2-3
puta nedeljno. Nakon menstruacije, ako se primete simptomi, 1-2 dana, kao i nakon polnog odnosa i u toku trudnoće 1-2 puta nedeljno.
Šta žena može da preduzme u cilju prevencije vaginalnog disbalansa i vaginalnih infekcija?
• korišćenje preparata na bazi mlečne kiseline i laktobacila povremeno,
• uvek dobro isprati intimni veš,
• smanjiti unos šećera,
• voditi računa o higijeni intimne regije
• voditi računa o materijalu od koga su napravljeni higijenski ulošci,
• voditi računa o odeći
• redovna kontrola ginekologa
Ukoliko i pored svih mera koje preduzimate i svih saveta farmaceuta, simptomi ne prolaze obavezno se javite vašem ginekologu.
mr.ph.spec. Vesna Stanković- Kojić
specijalista farmaceutske
zdravstvene zaštite
Apoteka privatna praksa Stanković
Gornjogradska 50, Zemun
tel.064/1425662